Jazda na żółtych tablicach niemieckich

Jazda na żółtych tablicach rejestracyjnych niemieckich wg. dolnośląskiej policji jest legalnaZakładając “zjazdówki” możesz być pewien, że jazda po całej Unii w tym po Polsce jest legalna. Oczywiście do daty ważności tych tablic i pod warunkiem posiadania ubezpieczenia OC w postaci zielonej karty.

ZAMÓW TERAZ i ODBIERZ JUTRO TABLICE
(pod warunkiem, że jest to dzień roboczy w Niemczech) w cenie 577 zł + dostawa.

Poniżej wybrane i najważniejsze dla poruszającego się samochodem na żółtych tablicach (Kurzzeitkennzeichen) fragmenty opinii dolnośląskiej Policji.

1. …”Niektóre niemieckie tablice rejestracyjne – np. z tzw. czerwonymi i żółtymi wyróżnikami są tablicami krótkoterminowymi. Tablica oznaczona tzw. żółtym wyróżnikiem zgodnie z przepisami Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE nr C 68 z dnia 24 marca 2007r.) uprawnia też do

korzystania z pojazdu na terytorium RP oczywiście w okresie ich ważności, a po ich upływie auto ma status wyrejestrowanego (ważny dokument rejestracyjny i tablice rejestracyjne). “…

2. …”Zgodnie z punktem 4.2. Komunikatu interpretacyjnego Komisji Europejskiej w sprawie procedur rejestracji pojazdów silnikowych pochodzących z innego państwa członkowskiego (Tekst mający znaczenie dla EOG) (2007/C 68/04) wynika, że w związku z wprowadzeniem przez wiele państw członkowskich systemu tymczasowej rejestracji pojazdów silnikowych przed uzyskaniem ostatecznej rejestracji lub opuszczeniem terytorium danego państwa, mając na uwadze zasadę swobodnego przepływu towarów i dyrektywę w sprawie dokumentów rejestracyjnych pojazdów, wymaga się, aby państwo członkowskie akceptowało zastosowanie na swoim terytorium również tymczasowe tablice rejestracyjne i świadectwa rejestracji (pozwolenia czasowe) wydane w państwie członkowskim pochodzenia pojazdu…”

3. …”Podsumowując, należy stwierdzić, że pojazdy sprowadzane z Niemiec z tablicami rejestracyjnymi – np. z tzw. czerwonymi i żółtymi wyróżnikami są tablicami krótkoterminowymi i uprawniają do korzystania z pojazdu na terytorium RP oczywiście w okresie ich ważności. Po tym okresie pojazd staje się nie dopuszczony do ruchu nawet jeżeli została wykupiona polisa OC (w Niemczech lub w Polsce) i zostało przeprowadzone badanie techniczne pojazdu. Pojazd taki dalej nie ma urzędowego potwierdzenia rejestracji pojazdu, a przez to decyzji administracyjnej o dopuszczeniu go do ruchu zgodnie z art. 71 prd.

Kierujący takim pojazdem naraża się na wykroczenie z art. 94 § 2 kodeksu wykroczeń (postępowanie mandatowe od 20 do 500 zł.), a ponadto pojazd może być usunięty z drogi na koszt właściciela zgodnie z art. 130a ust 2 pkt 1 lit b ustawy Prawo o ruchu drogowym: „pojazd może być usunięty z drogi na koszt właściciela, jeżeli nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób, w przypadku gdy kierowała nim osoba nieposiadająca przy sobie dokumentów uprawniających do kierowania lub używania pojazdu” …”

PODSUMOWANIE

Skoro masz już pewność, że jazda na żółtych tablicach w Polsce jest legalna to nie wahaj się ZAMÓW TERAZ TABLICE i JEDŹ PO SWÓJ NOWY SAMOCHÓD

Cały artykuł zawierający wszystkie przepisy wraz z wyjaśnieniami przeczytasz tutaj

Tagi: , , ,

Komentarze są wyłączone.